Welcome! Anonymous

"Po co mi ten raj" czyli 25 najbardziej niedocenianych płyt

Mimo, że o płytach już napisaliście dużo, to proponuje dyskusje. Wierzę, że ta kategoria będzie bić rekordy oglądalności ;))

"Po co mi ten raj" czyli 25 najbardziej niedocenianych płyt

Postautor: Sufler znad Wisły » 07 sie 2012, 15:54

Takie oto zestawienie przygotowała redakcja Teraz Rocka w sierpniowym numerze. Na miejscu 18 znalazł się album Budki Suflera- Ona Przyszła Prosto z Chmur. Oto co napisano o tej płycie:
............................................................................................
"Romuald Czystaw nie miał dobrego startu jako wokalista Budki Suflera i to nie z własnej winy. Pierwszy album z jego udziałem, okolicznościowy, poświęcony idei olimpijskiej NA BRZEGU ŚWIATŁA, był nacechowanym sztucznością projektem. Nagrywany na przestrzeni trzech lat longplay ONA PRZYSZŁA PROSTO Z CHMUR nie przyniósł przebojów na miarę tych z następnej płyty Czystawa i Budki, ZA OSTATNI GROSZ. A jednak trudno się oprzeć wrażeniu, że to najbardziej udany album Suflerów z okresu separacji z Krzysztofem Cugowskim. Mający niezwykły nastrój, do tego bogaty i ciekawy pod względem aranżacyjnym. Choćby w podniosłym utworze tytułowym czy w nostalgicznym Archipelagu. Album świadczący o hitowej biegłości kompozytorskiej Romualda Lipki (Tyle z tego masz, Sekret), ale też o progresywnych ambicjach, kojarzących się z początkowymi latami działalności zespołu (longplay kończy rozbudowana Planeta smoka). Pozyskanie do składu Jana Borysewicza też było dużym atutem tego wcielenia formacji z Lublina. Najważniejsze utwory: Ona przyszła prosto z chmur, Planeta smoka, Tyle z tego masz"
..............................................................................................

Czy rzeczywiście jest to jedna z najmniej docenionych płyt??? Czekam na Wasze opinie.
Bum tra tra Sumatra a w Angorze jeszcze gorzej ..to ja!
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: "Po co mi ten raj" czyli 25 najbardziej niedocenianych p

Postautor: kawar » 07 sie 2012, 21:01

Wśród fanów Budki zapewne nie :D Dla mnie to jeden z "najulubieńszych". Z dzieciństwa też pamiętam, że mój starszy brat się w nim zasłuchiwał (a ja, jako młody szkrab to chłonąłem), więc chyba taki niedoceniany nie był. Choć trzeba przyznać, że wspomniany w TR "Za ostatni grosz" miał (w przeciwieństwie do OPPZC) mnóstwo wydań na CD, co świadczy o jego popularności. Więc pewnie "mainstreamowo" patrząc, OPPZC może robić wrażenie niedocenianego :(

Tak przy okazji: orientuje się ktoś, jak w tamtym czasie (przełom lat 70/80) wyglądała "setlista" na koncertach Budki? Czy ś.p. Romuald śpiewał utwory z czasów Cugowskiego (poza pewnie "Memu miastu na do widzenia")? Grali np. kawałki z pierwszej czy drugiej płyty? Dużo bym dał, żeby koncert Budki z tamtych czasów zobaczyć 8)
kawar
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Sufler znad Wisły » 09 sie 2012, 15:45

Zapomniałem dodać, że jak dla mnie na tej liście powinna się znaleźć NOC która była piękną płytą, pełną cudownych, gitarowych pasaży. Jej niedocenienie przez media do dziś mnie dusi w gardle bo tkwił w niej wielki potencjał-tylko trzeba było chcieć. Może gdyby to wypaliło nie powstały by żadne Tanga i Bale a zespół kroczyłby wyznaczoną NOCĄ mocną, rockową ścieżką.
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: Sebastian » 09 sie 2012, 17:16

Masz rację - płyta Noc to mocne rockowe uderzenie, moja ulubiona płyta BS lat 90-tych, swego czasu koncerty BS zaczynały się intrem - Taki świat :)
"...więc słuchajmy jeszcze raz...
...tamtej taśmy sprzed stu lat...
...jak bezlitośnie zadrwił z nas...
...ten który wiedział..."
Awatar użytkownika
Sebastian
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: piotr 5150 » 02 wrz 2012, 10:03

Można by trochę polemizować, czy Ona przyszła prosto z chmur, jest taka niedoceniona.
Swoich fanów mają np. Noc, czy Przechodniem...
Moim zdaniem na to miano zasługuje płyta Jest.
Na niej zawarto przekrój wszystkich nurtów twórczości w dorobku lublinian.
Jest progresywnie-hardrockowo w stylu pierwszych płyt (To moja pieśń, Taniec cieni, Skazani na ten czas),są utwory o dużym ładunku emocjonalnym (Spóżniamy się, Tajemnicza siła), popowe piosenki w stylu Ona przyszła (wyścig szczurów,Trochę słabej woli)czy Tanga i Balu (Nad brzegiem tęczy). Każdy z tych utworów jest dobrze wyprodukowany, melodyjny i w odróżnieniu od ostatniej płyty ma naprawdę rockowe uderzenie.
Tym, którym brakuje wirtuozów gitary ,takich jak Marek Raduli, czy Mietek Jurecki,na otarcie łez pozostaje Lukather i Marcus Miller:)

Pozdrawiam
piotr 5150
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: piotr 5150 » 02 wrz 2012, 10:19

I jeszcze a'propos Nocy.

To rewelacyjna płyta. Chodż-jest większym przebojem dla mnie niż Takie Tango:) , Kolor ziemi-jeden z najlepszych rockowych songów grupy, zaś Żyjesz bo śpiewasz- to chyba najbardziej niedoceniony utwór Budki.
Natomiast płyta brzmieniowo pokazuje, że ostry hard rock do Budki ,w odróznieniu od np. Perfectu, nie pasuje.

Budka ma początki progresywno-rhytm and bluesowe, ciężkie brzmienie ( w całych utworach) sprawdziło się tylko w Białym demonie i Memu miastu na do widzenia.

U nas masowy widz kocha Hej sokoły, a nie hard rocka. Nawet synowie wokalisty Budki, wybijają się dzięki takim utworom jak Jeszcze raz czy Nad przepaścią, które nie są do końca reprezentatywne dla ich hard rockowej twórczości.
piotr 5150
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Sufler znad Wisły » 21 wrz 2012, 19:24

Można jeszcze dodać, że NOC była ostatnią rockową płytą Suflerów w ich zacnej dyskografii...ostatnią w której po raz ostatni na taka skalę były eksponowane partie gitary :(
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Wróć do Płyty