Welcome! Anonymous

Interpretacja tekstów

Adam Sikorski - Jest taki samotny dom, Andrzej Mogielnicki - Błękitna Arka, Tomek Zeliszewski - To jest mgnienie. Warto dyskutować...

Interpretacja tekstów

Postautor: tommet2000 » 27 gru 2010, 10:31

Witam,
Czytając tekstów BS doszedłem do wniosku że warto by było je trochę przemyśleć i owe przemyślenia zebrać w jednym miejscu, czyli tu na forum. Zdarza się czasami że znamy tekst na pamięć, ale nie bardzo zastanawiamy sie nad jego drugim dnem i tym samym dużo tracimy. Chyba nie po to autorzy tekstów zadali sobie trud żeby opisać coś w nieco inny sposób. Przeglądając inne wątki na forum zauważyłem już kilka prób interpretacji, ale jest ich mało. Więc może spróbujemy wspólnymi siłami stworzyć coś w tym stylu?? Co wy na to? :D
tommet2000
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Archipelag

Postautor: tommet2000 » 27 gru 2010, 11:19

Na początek chciałbym się podzielić z wami moimi przemyśleniami nad Archipelagiem. Jeśli macie jakieś uwagi czy też inne pomysły to piszcie.

Piosenka przedstawia człowieka refleksyjnego, który bacznie obserwuje świat. Zauważa w nim wiele absurdów, nieprawidłowości. Tematem jego przemyśleń jest świat pędzący nieustannie, bezimienna masa ludzi goniąca ciągle za własnymi celami, gdzie nie ma miejsca na znajomości, przyjaźń. Dominuje wszechobecna "obcość", zatracenie podstawowych relacji międzyludzkich.

Patrzysz z okna: tłum wezbrany,
Rwący rzeką słów, twarzy
Na wyspy tak bliskie,
Lecz dalekie sobie...
Jak odległe, zimne gwiazdy
Lunatycznie lśnią, błądzą,
Zakuci w skorupę,
Twardą obojętność...

Przyglądajac się dalej obrazowi konstruowanemu przez Adama Sikorskiego, zauważamy bezcelowość pośpiechu tej olbrzymiej masy, lecz składającej się z "małych ludzi" porównanych tutaj do ciem krążących wokól światła.

Tak jak ćmy
Zapatrzone w złudny blask,
Krążą wciąż,
Przepływają obok nas...

Lecz gdy zapada noc, kiedy masa jest nieaktywna, jest możliwość spokojnego wyjścia na zewnątrz i rozmowy. Z kim? I tutaj podmiot liryczny dochodzi do smutnego wniosku - z witrynami i z bratem włóczęgą.
Ten brat włóczęga jet niezauważany przez "ludzi pośpiechu"(takim mianem pozwolę sobie nazwać masę), uważany jest przez nich za margines społeczny i dlatego podmiot liryczny posługuje się określeniem "włóczęga", zapewne wielokrotnie padające z ich ust. Mamy również brata - tak nazywa go już tylko sam podmiot liryczny, który może z nim rozmawiać.

Tylko nocą, gdy zasną,
Wyjść można spokojnie
Pogadać z witrynami
I z bratem włóczęgą

Na końcu mamy apel do każdego z nas, aby zaprzestać zgubnej gonitwy i spojrzeć na świat inaczej.

Przechodniu, na chwilę stań,
Wokół spójrz, ile barw!
Obok zatrzymał się ktoś,
Pobądź z nim, bieg swój przerwij jak trans...

Piosenka ta wyolbrzymia oczywiście rzeczywistość, ale pokazuje nam czym może skończyć się konsekwentne trwanie we wcześniej już wspomnianym obłędzie. Uważam że każdy powinien zapamiętać ten apel i czasami zatrzymać się żeby zobaczyć to, co przeoczyliśmy, bo nierzadko ważniejsze jest niż cel, do którego tak ślepo dążymy.
tommet2000
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Grommek » 27 gru 2010, 12:37

Myślę, że bardzo dobra interpretacja tego tekstu.

Uważam również że wyśmienitym pomysłem byłoby omówić więcej piosenek, ponieważ NIEKTÓRE z nich są niezrozumiałe, a wiele utworów tak jak np. Archipelag ma naprawdę piękne przesłanie.
Awatar użytkownika
Grommek
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: tommet2000 » 27 gru 2010, 12:46

Dokładnie, tylko musi się w to zaangażować więcej osób i wtedy cos zdziałamy :D
tommet2000
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Grommek » 27 gru 2010, 12:52

Ja niestety w interpretacji tekstów najlepszy nie jestem :). Ale na pewno mógłbym znaleźć kilka niezrozumiałych tekstów do zinterpretowania.
Awatar użytkownika
Grommek
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: tommet2000 » 27 gru 2010, 13:24

E tam, nikt Ci nie broni spróbować. Zawsze można ewentualnie jeszcze coś dopowiedzieć :)
tommet2000
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Grommek » 27 gru 2010, 13:47

Hehehe to będzie wyglądało tragicznie. :lol:
Niech zgłosi się jeszcze kilka osób i możemy zaczynać!
Awatar użytkownika
Grommek
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: piotr 5150 » 22 kwie 2011, 21:38

Najbardziej oryginalne teksty Budki to:
1) Co komu do tego
2)Zmiany w organizmie
3) No i gra
4) Zdarzenie
5 Synowie Chin

Pierwszego nie mogłem przez długi czas zrozumieć w sensie dosłownym. Przebijało się tylko uuuu. Teraz podejrzewam że utwór ten w niebanalny sposób pokazuje problem podglądactwa. W dobie zdjęć satelitarnych i fotoradarów, tekst pozostaje bardzo na czasie.

To samo dotyczy synów Chin, gdyż obserwujemy bardzo wyraźnie coraz większe znaczenie najliczniejszego państwa świata.I to nie tylko w tenisie stołowym.

"No i gra" i "Zdarzeni"e urzekają prostotą. W tym drugim utworze jest chyba najbardziej przebojowy refren w dziejach grupy. Tekst tej prehistorycznej piosenki pokazuje jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie.

Z kolei Zmiany w organizmie podejmują chyba najoryginalniejszy temat w dziejach Budki. Mało kto śpiewa o nielegalnym handlu alkoholem.

Ale pewnie każdy z fanów ma swój własny ranking" ekscentrycznych" tekstów Suflerów
piotr 5150
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Albert » 23 kwie 2011, 08:58

Był taki okres kiedy, myślałem że "No i gra" napisał Tomasz Zeliszewski, ponieważ interpretacja tego strasznie z nim się kojarzy, ogólnie ten tekst jest taki jakby był napisany o nim nie uważacie ? :D a dokładnie o tym jak bardzo kocha grę na instrumencie , jakim jest perkusja :)
Awatar użytkownika
Albert
Stały bywalec
Stały bywalec

Wróć do Teksty