Welcome! Anonymous

Marek Dutkiewicz

Adam Sikorski - Jest taki samotny dom, Andrzej Mogielnicki - Błękitna Arka, Tomek Zeliszewski - To jest mgnienie. Warto dyskutować...

Marek Dutkiewicz

Postautor: Paweł_Solaris » 14 maja 2006, 21:06

Witam, parę słów o moim ulubionym tekściarzu Budki, choć nie napisał on zbyt wielu utworów dla mojego ukochanego zespołu.
Jak mówi Wikipedia, urodzony w 1949 roku, absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego, autor kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami. Dla Budki napisał kilkanaście utworów (ktoś wie może ile dokladnie?), z których największymi przebojami są "Jolka, Jolka pamiętasz..." i "Za ostatni grosz". Najbardziej aktywny jeżeli chodzi o płyty studyjne na płycie "Giganci tańczą" (4 trochę zapomniane utwory "Gratuluję Ci", "Giganci tańczą", "Synowie Chin", "Moja Alabama"). Napisał wszystkie 3 utwory, które oficjalnie nagrał z Budką Felicjan Andrzejczak. W latach 90. tylko jeden utwór dla Budki napisany, ale za to świetny "Młode lwy" (na stronie jest błędna informacja, że A. Mogielnicki jest autorem tego tekstu). Na ostatniej płycie z premierowymi piosenkami ("Jest") powrócił 2 utworami, zwraca szczególnie uwagę tekst "Spóźniamy się". Wywiad z Markiem Dutkiewiczem zamieszczono w części 18. leksykonu.
Co wy sądzicie na temat Pana Marka? Czekam na liczne opinie. Aha, jeszcze napiszę, że lubię szczególnie "Za ostatni grosz", jego pierwszą napisaną dla Budki piosenkę.
Wódka jasno płonie w nas i bliżej znowu do gwiazd.
Awatar użytkownika
Paweł_Solaris
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: adamek » 02 lut 2007, 22:52

Od niedawna pisuję na forum ,zobaczyłem Twój post i nie mogę zrozumieć,dlaczego nikt nie zabrał głosu.Ja osobiście bardzo lubię teksty Dutkiewicza,choć wiem,że wiele osób ma odmienne zdanie.Tekst,,Jolki''dla jednych jest arcydziełem a dla innych bublem.
Ja bardzo lubię utwory,,Moja Alabama''i,,SynowieChin''.Lubię też ,,Giganci tańczą''z tym,że razi mnie fragment,,na bramce Pan Bóg, za pieniądze też go możesz mieć''.Dla mnie jest on trochę bluźnierczy.Natomiast ,,Młode lwy'' to już wirtuozeria the best :D
adamek
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Marek i jego Jolka

Postautor: Magister » 02 lut 2007, 23:48

Marek Dutkiewicz to bardzo ceniony autor słów piosenek dla wielu polskich wykonawców. Przeglądając jego dorobek znajdziemy mnóstwo hitów, ale dla mnie pozostanie wielki za tekst do "Jolki". Wielokrotnie na forum opisywałem swój zachwyt nad tym utworem, krótko mówiąc to co stworzył Marek Dutkiewicz to prawdziwe Mistrzostwo Świata. Taki tekst zdarza się może raz na dziesięć lat! ("Są wciąż różne koło mnie, nie budzę się sam, Ale nic nie jest proste w te dni").
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: BarTh » 03 lut 2007, 01:13

adamek pisze:Lubię też ,,Giganci tańczą''z tym,że razi mnie fragment,,na bramce Pan Bóg, za pieniądze też go możesz mieć''.Dla mnie jest on trochę bluźnierczy.

Według mnie nie ma tam nic bluźnierczego... bo nie ma tam wcale Boga - jest bóg!!

POzdrawiam!!
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BarTh
Zasłużony dla forum
Zasłużony dla forum

Postautor: Paweł_Solaris » 10 lut 2007, 18:37

Cieszę się, że widzę posty na temat Marka Dutkiewicza, po dość długim czasie, właśnie o to chodzi, by wyrazić swoje opinie na temat tego tekściarza.

Jeśli o mnie chodzi, to też widzę pewną dwuznaczność w refrenie "Gigantów", ale tu Pan Marek miał na myśli chyba nie Boga, gdyż użył małej litery, co innego w "Spóźniamy się" - "jakby nas opuścił nagle Bóg" - tu mamy dużą literę. W leksykonie tak w ogóle w 5. części tekst "Gigantów" został okrojony, a przecież mamy tam inną wersję niż w "Było" - całościową, więc brakuje 2 zwrotek.
"Synowie Chin" - ta piosenka również bardzo przypadła mi do gustu.
Oczywiście można doszukiwać się mniej udanych piosenek, na przykład "Co komu do tego" z płyty "Ratujmy co się da".
Awatar użytkownika
Paweł_Solaris
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: adamek » 11 lut 2007, 01:28

Tak po namyśle to chyba macie rację.Dzięki :oops: [/b]
adamek
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Tami » 12 lut 2007, 13:24

Paweł_Solaris pisze:
Jeśli o mnie chodzi, to też widzę pewną dwuznaczność w refrenie "Gigantów", ale tu Pan Marek miał na myśli chyba nie Boga, gdyż użył małej litery.

to metafora...chodzi tu przecież o wykidajłe, bramkarza czy jak tam jeszcze ich zwią......ktoś taki na ówczesnych dyskotekach miał wiele do powiedzenia...decydował kogo wpuścic a kogo nie...kto moze się bawić a kogo wyrzucić za"pióra"stąd takie porównanie
A że tekst został okrojony to mnie akurat nie martwi :D ....kto zna oryginał i spojrzy skąd jestem będzie wiedział o czym mówię :wink: :P
Tami
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Paweł_Solaris » 12 lut 2007, 19:58

Tami pisze:A że tekst został okrojony to mnie akurat nie martwi :D ....kto zna oryginał i spojrzy skąd jestem będzie wiedział o czym mówię :wink: :P

"Jego audycji słucha Kalisz i świat" :lol:
Brakuje tego fragmentu faktycznie. :twisted:
Awatar użytkownika
Paweł_Solaris
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: grzesiek100 » 12 lut 2007, 22:34

Heh. A ja myślałem o linijce:
"Jutro do Kielc gościnne"
i zastanawiałem się, o co Tami chodzi 8)
"Zamykam strach na niewidzialny klucz
I moja twarz jest niewidzialna już
Gdy wchodzę w tłum, pułapka szczerzy kły
I z ust do ust nie frunie żaden krzyk..."
Awatar użytkownika
grzesiek100
Maksymalny gaduła :)
Maksymalny gaduła :)

Postautor: Tami » 14 lut 2007, 08:06

Paweł_Solaris pisze:Brakuje tego fragmentu faktycznie. :twisted:

nie moja wina, nie ja to wycięłam :lol: :lol: :lol: :wink:
Tami
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Paweł_Solaris » 06 maja 2007, 13:51

Dzisiaj Marek Dutkiewicz za chwilę będzie w "Szansie na sukces" godz. 15.05, na bank będą piosenki "Jolka, Jolka pamiętasz", "Malinowy król", a także przebój Kombi "Słodkiego, miłego życia". Trochę późno o tym piszę, ale mam nadzieję, że sporo miłośników to obejrzy. Zachęcam serdecznie. :)
Awatar użytkownika
Paweł_Solaris
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Magister » 06 maja 2007, 15:13

Witam, no i był Marek i jego słynna "Jolka, Jolka pamiętasz", którą to zaśpiewała kobieta zwyciężając w tym programie. Życzymy powodzenia podczas finału w Kongresowej. A swoją drogą to ciekawe dlaczego jeszcze w "Szansie na Sukces" nie było Felicjana Andrzejczaka, biorąc pod uwagę, że niektóre zespoły gościły tam już 2-3 razy. Może ktoś napisze do TVP w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: Karolek1203 » 09 kwie 2009, 07:24

Największe hity M. Dutkiewicza to oczywiście Jolka, Za ostatni grosz, Gratuluję Ci, noc komety i nie jestem pewny ale chyba też napisał Czas ołowiu
Karolek1203
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Wróć do Teksty