Welcome! Anonymous

Tylko dla Orłów

Jeżeli masz jakiś lub chciałbyś mieć.

Tylko dla Orłów

Postautor: Maciek » 20 wrz 2013, 22:54

Dziś miała miejsce premiera nowego utworu Budka Suflera Tylko dla Orłów
Jakie są wasze wrażenia z tego kawałka?, utworu który jak się można domyślać zwiastuje płytę na 40-lecie.

Osobiscie mogę powiedzieć, że mi się podoba. Brzmi bardziej rockowo niż single z ostatnich lat choć oczywiscie czuć troszkę w nim pewien kompromis z okresem ostatnim.
Niemniej pozytywnie nastraja na całą płytę, która mam nadzieje nie będzie jednak kompromisowa ;).
Awatar użytkownika
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Tylko dla Orłów

Postautor: Lampris » 21 wrz 2013, 10:00

Jak dla mnie, bomba. Nareszcie słychać prawdziwie rockowy pazur, Pan Krzysztof - ciągle niezniszczalny. O muzyce i tekście nie muszę pisać, wystarczy spojrzeć na nazwiska autorów. :D Duet Lipko - Mogielnicki, to sprawdzona marka. Moim zdaniem, utwór przy odpowiedniej promocji może stać się kolejnym "budkowym" przebojem. Z niecierpliwością czekam na płytę i mam nadzieję, że będzie ona zbliżona raczej w stronę "Cienia", "Przechodnia", "Gigantów", czy "Ciszy". Pozdrawiam.
Lampris
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: kawar » 21 wrz 2013, 18:24

A u mnie pojawiły się skojarzenie z "Ratujmy co się da" (canto) i płytami z drugiej połowy lat 90 (refren). Tak czy siak, brzmi zachęcająco i chętnie posłuchałbym całej płyty zbudowanej wokół takich klimatów. Nie za popowo, dużo gitary.
Aczkolwiek do pań w chórkach jakoś przekonać się nie mogę (ale to już od czasu NNBTJŻ) :) A znany jest termin na cała płytę?
I drugie pytanie przy okazji: pomysł na ponowne nagranie drugiej płyty w wersji "live" zostaje niniejeszym odsunięty?
kawar
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: rangiz » 22 wrz 2013, 02:17

Te chórki są klątwą, bez tych bab jest naprawdę świetnie!
Awatar użytkownika
rangiz
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Roby Baggio » 22 wrz 2013, 23:30

Po trzecim dniu przesłuchań piosenka wreszcie zaczyna mi się podobać. Jednak jak dla mnie jest trochę "nierówna". Zwrotki są świetne, wręcz fenomenalnie zaśpiewane z dużą dawką emocji, natomiast zaraz po nich wchodzi chórek jakby z częścią zupełnie innej piosenki, w wolniejszym nijakim tempie i zaczyna być lekko, bez przejęcia. Czemu nie ma takiego radykalnego zwrotu tempa jak mp. w Młodych lwach...Potem refren...Tutaj przypomina mi się utwór "Niewidziani" z fantastycznymi zwrotkami i refrenem, który według mnie kompletnie nie pasuje do nich i zabiera jakże duży bagaż emocjonalny tej piosence. Wreszcie warstwa tekstowa a w zasadzie jej brak. Rozumiem, że na polskiej scenie muzycznej nie ma już utworów, które niosłyby ze sobą jakąś głębszą treść, gdzie walory literackie byłyby na pierwszym planie, a teksty miałyby drugie dno, inspirowały, zastanawiały...Ewidentnie widać, że przez to ambicje Budki bardzo zmalały. Tekst Tylko dla orłów jest dla mnie tak oczywisty, wręcz "łopatologiczny". Wszystkie karty zostały odkryte już na samym początku. Nie ma absolutnie żadnego pola do głębszych przemyśleń. Tekst ma niby dodawać sił, wiary i zachęcać do działania. Dla mnie takim utworem, tekstem, który zmusza do refleksji, zastanawia i jednocześnie dodaje sił są Młode lwy. Bez banałów za to z cudownymi metaforami...Andrzej Mogielnicki według mnie już dawno stracił pazur, albo mu się zwyczajnie nie chce zaangażować i stworzyć coś wartościowego, przemyślanego, pozbawionego takiego rzemieślniczego podejścia jakie miało miejsce np na "Mokrych oczach" gdzie pełno było jego ulubionych słówek: gra, bal itd. Przecież to on stworzył takie perły jak Martwe morze, Wieżę Babel... Smutne jest to, że kawałek jest dobry, rockowy, emocjonalny i to powinno determinować do ambitnego tekstu, a tak niestety nie jest.
Awatar użytkownika
Roby Baggio
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Krzychu » 23 wrz 2013, 10:08

Pierwsze przesłuchanie mi się nie podobało, miałem wrażenie, że Cug jest za cicho i zagłusza go muzyka.

Potem jednak utwór doceniłem. Tekst jest bardzo dobry, może ciut za wzniosły tylko. Gitarowe brzmienia to miła odmiana po Zawsze Czegoś Brak (brak mocnych gitar!), a sama muzyka bardzo Budkowa. Chórki nie są aż tak złe, zalatują trochę Balem Wszystkich Świętych (płytą) ale są dobrym kontrastem w tym utworze.

Ogólnie sama piosenka mi się bardzo podoba, choć przebój to nie jest, ale zapowiada świetny kierunek dla nowej płyty! Nie mogę się doczekać :twisted:
"Ten mój rocznik jest jak wino - coraz lepszy smak,
Dźwięki, które we mnie płyną, lata rzeźbił czas."

Budka Suflera jakiej nie znacie - na moim blogu
Awatar użytkownika
Krzychu
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: marcinus » 23 wrz 2013, 14:28

Ciekawe czy ta piosenka będzie wykonywana na koncertach i czy będzie w sprzedaży płyta z tym singlem aby już teraz zacząć promować piosenkę, nowy album i swoje 40-lecie..
Marcinus
Awatar użytkownika
marcinus
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: kawar » 23 wrz 2013, 18:30

No i ile osób tyle opinii :-) Ja myślę, że poczekamy na cała płytę i zobaczymy, jakie zmiany na pokładzie zaszły i w jakim kierunku płynie zespół.
Czy nowa płyta już powstaje? Ktoś wie?
kawar
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Maciek » 23 wrz 2013, 19:24

Roby Baggio pisze: Dla mnie takim utworem, tekstem, który zmusza do refleksji, zastanawia i jednocześnie dodaje sił są Młode lwy. Bez banałów za to z cudownymi metaforami...Andrzej Mogielnicki według mnie już dawno stracił pazur, albo mu się zwyczajnie nie chce zaangażować i stworzyć coś wartościowego, przemyślanego, pozbawionego takiego rzemieślniczego podejścia jakie miało miejsce np na "Mokrych oczach" gdzie pełno było jego ulubionych słówek: gra, bal itd. .

Młode Lwy akurat napisał Dutkiewicz ;). A co do tekstów Mogiela to jest niestety przewidywalny jak 2456 odcinek mody na sukces, jego przepis na tekst to zawsze rymowanie jednosylabówek i to ciągle tych samych (jak słyszę po raz n-ty chcą/są, się/gdzie, bal/żal, gra/łza itp to tylko ręce załamać). Tekst "Tylko dla orłów" faktycznie jest do bólu przeciętny

Muzycznie utwór mi się podoba trochę może w klimacie płyty "Cisza" jest. Jedyna rzecz jaka mnie troszkę rozczarowała to ma wrażenie, że niektóre częsci utworu to programowana perkusja, elektroniczny beat.
Awatar użytkownika
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec

O budkowych orłach...

Postautor: SolarQueen » 24 wrz 2013, 12:26

Oto i kolejny kawałek Budki Suflera. Ja jednak nie chciałbym porównywać go z wcześniejszymi dokonaniami Suflerów. Na pewno jest to utwór rockowy, gdzie na pierwszy plan wybija się gitara i mocny głos Pana Krzysztofa. Melodia bardzo łatwo wpada w ucho. Przekonałem się o tym sam, wczoraj wieczorem bowiem usłyszałem ją po raz pierwszy, a dzisiaj zaraz po przebudzeniu nie mogłem się od niej "uwolnić". Główny riff jest prosty, lecz również chwytliwy. Podoba mi się także przejście na klawiszach, między zwrotkami a refrenem. Co do tekstu, to ma on swój przekaz i to chyba jest najważniejsze. Wiele w nim pozytywnych emocji i siły. Nie są to literackie wyżyny, ale nie można się też za niego wstydzić. Poza tym trzeba zauważyć, iż w końcu nie jest to utwór stonowany.

Jednak jak wiadomo "zawsze czegoś brak". Dla mnie zabrakło gitarowej solówki. Wiadomo, że nie jest to obowiązek, ale przy takim utworze byłoby to znakomite uzupełnienie, szczególnie, że w tle gitara chodzi bardzo ładnie. Druga sprawa to brak teledysku. Nie wiem, może jeszcze za wcześnie, ale moim zdaniem wideoklip to w dzisiejszych czasach podstawa! Dzięki niemu utwór może trafić do większego grona odbiorców i zostać puszczony choćby przez 15 sekund u Marka Sierockiego w Teleexpressie :D

Pozdrawiam!
"Czasem warto zacząć jeszcze raz, drugą małą szansę sobie dać..."
SolarQueen
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Tylko dla orłów

Postautor: SolarQueen » 24 wrz 2013, 12:33

muzyka: Romuald Lipko – słowa: Andrzej Mogielnicki

Zawsze mierz wysoko, ponad miarę mierz,
Cele i zamiary.
Świata nie zmieniali, dobrze chyba wiesz,
Ludzie małej wiary.

Sięgaj tam gdzie dotąd, nawet nie próbował nikt,
Tam gdzie nikt nie sięgał.
Z wielkich czynów rosną, ponad lichy ziemski byt,
Duma i potęga.

Wyżej, wyżej ponad siebie wzleć,
Pospolitość z ramion swoich zrzuć.
Wyżej, wyżej przełamując lęk,
Poczuj się jak Ikar mógł się czuć.

Tylko śmiałym sprzyja ten świat,
Dla odważnych nagroda jest,
Ten po sobie zostawi ślad,
Kto wyzwania nie obawia się.

Leć wysoko unieś serca żar,
Tylko orły mają taki dar.
Tylko orły kiedy w locie mkną,
Do wieczności przejść gotowe są.

Strzeż się małych ludzi, ich codziennych blag,
Tych co nic nie mogą.
Odkryj w sobie siłę, bądź jak prorok, bądź jak mag.
Idź i wskazuj drogę.

Wyżej, wyżej ponad siebie wzleć,
Pospolitość z ramion swoich zrzuć.
Wyżej, wyżej przełamując lęk,
Poczuj się jak Ikar mógł się czuć.

Tylko śmiałym sprzyja ten świat,
Dla odważnych nagroda jest,
Ten po sobie zostawi ślad,
Kto wyzwania nie obawia się.

Leć wysoko unieś serca żar,
Tylko orły mają taki dar.
Tylko orły kiedy w locie mkną,
Do wieczności przejść gotowe są.
SolarQueen
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Grez » 26 wrz 2013, 11:21

Słuchałem już kilka razy, i po raz kolejny przy zapowiedziach nowej płyty pozostaje lekki niedosyt. Zacznę może od tekstu - banalny i przeiwdywalny niestety, jakby autor napisał je od niechcenia, tak torchę z "taśmy produkcyjnej". Mogilenicki ma wielkie teksty, ten jest jednak na drugim biegunie. Muzycznie przewidywalnie, jakby kompozytor bał wyjść poza sprawdzony schemat. Wygląda mi to na kolejny kawałek do tego, bby gdzieś tam w radiu zaistnieć. I to jest podstawowy zarzut, bo Budka to taka marka, że nie potrzebuje zaistnieć za pomocą kawałków "do kotleta", a niestety ten kawałek w tą stronę ciąży. Szczególnie w zestawieniu z zapowiedziami "powrotu do korzeni" i "wczesnej Budki" rozczarowuje. To powrót tak o góra kilkanaście lat, nie do korzeni. Gitary i głos Krzysztofa - duży plus, ale "sterylne" chórki, "rubikowe" klaskania łagodzą drapieżność gitar, a szkoda!
No ale jestem niepoprawnym optymistą, i Sulerzy mają u mnie zawsze kredyt, czekam na resztę piosenek i liczę, że coś dla siebie na nowej płycie znajdę.
pozdrawiam,
Grez
Grez
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Sufler znad Wisły » 26 wrz 2013, 20:11

A czy nie bardziej banalnym było
Lubię gdy mój grat, Drogą sunie niczym wiatr, Pęd odurza, mknę jak burza, Silnik walca gra,

Matko! Jak takie bzdury mogły się znaleźć na płycie BS!?!?
Bum tra tra Sumatra a w Angorze jeszcze gorzej ..to ja!
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: kawar » 28 wrz 2013, 19:01

Lubię gdy mój grat, Drogą sunie niczym wiatr, Pęd odurza, mknę jak burza, Silnik walca gra,

Hmmm - musiałem się chwilę zastanowić z której płyty ten "cudowny" cytat. Ale słuchając ostatniej - jak na razie - płyty Suflerów jakoś go nie wyłapałem, więc chyba nieźle pasował do muzyki :wink: Zresztą ja osobiście "ZCB" bardzo lubię.
A co do najnowszej produkcji: jak już zostało napisane - ja też daję Budce kredyt zaufania. Ale "Mokrych oczu" niech więcej nie nagrywa, proszę :-)
kawar
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Sufler znad Wisły » 29 wrz 2013, 16:31

Generalnie jest bardzo, bardzo dobrze! O dziwo!Przed pierwszym przesłuchaniem miałem pewne obawy po poprzednim albumie ale i kierowała mną chęć poznania nowego materiału.Choć niektóre osoby zarzucały mi nienawiść do grupy i niepotrzebne zawracanie sobie głowy ich muzyką oraz stratę czasu (sic!)jednak spróbowałem. Zaskoczyło gdzieś przy 10 przesłuchaniu i do dnia dzisiejszego kawałek budzi we mnie jak najbardziej pozytywne odczucia (teraz przesłuchiwany już chyba po raz 500).Piękne wejście perkusji i od razu jesteśmy atakowani przez mocną, rockową gitarę. I to jest podstawowy plus- mamy do czynienia nie tylko z powrotem do korzeni ale również z brzmieniem z płyt Cisza a w szczególności z gitarowej Nocy. "Orły" są wspaniale napędzane sekcją perkusji i basu, gdzieś w tle klawisze dają znać, że też wiodą prym i nie zostają w tyle za innymi. Brak solówki gitarzysty chyba nie jest aż tak drastycznym spadkiem jakości przy tak wspaniałym całokształcie. Pan Pilch znakomicie wyrobił się przez te kilka lat i widzę, że jest godnym gitarzystom w pantheonie budkowych wioślarzy. I teraz to co może najbardziej zdziwić w mojej wypowiedzi: myślę, że rozpacz nad odejściem panów Marka i Mietkusza jest już trochę śmieszna i bezpodstawna. Gdyby nawet teraz mieli wrócić nie chciałbym tego. Nowy singiel najbardziej świadczy o tym , że bez nich Budka świetnie sobie radzi komponując mocno i z rockowym tupnięciem.Jednym słowem składam wielkie podziękowania i ukłony w stronę kompozytora, który znów udowodnił, iż jeszcze nie powiedział ostatniego zdania . Tekst-no cóż...powtarzają się głosy o banalności ale czyż nie mieliśmy banalniejszych tekstów? O głębszych treściach chyba możemy zapomnieć wszak Adam Sikorski aktualnie pracuje nad wyprostowaniem kilku zakrętów historii. Z większymi bzduralno-banalnymi frazesami mieliśmy okazje się zetknąć na poprzedniej płycie. Pan Zeliszewski był dobrym tekściarzem ale 30 lat temu. Czas Czekania Czas Olśnienia to był majstersztyk ale do 2013 roku jego autor trochę stracił po drodze. Tak więc na szczęście teraz ktoś inny pisze i już zupełnie inaczej się tego słucha. Trochę się dziwię, że FC BS nie wybrał "Orłów" na swój hymn :P Dziwi również brak jakiegokolwiek głosowania na "Orłów" tam gdzie są propozycją na Listy Przebojów czy już tam się znajdują. Jest duża szansa na wypromowanie hitu może nie na miarę Takiego Tanga ale gdzieś w tych okolicach. Przecież Budka ma ponoć cały sztab oddanych fanów? Jeśli będziemy myśleli kategoriami kupowania białych kruków czy marzeniami o kolejnych zlotach to nie pomożemy w ten sposób zespołowi aby singiel wypromować. Na szczęście dużo załatwił występ w tvn-owskim Dzień Dobry. I tu bardzo miłym zaskoczeniem był Pan Lipko- ewidentna radość grania malująca się na jego twarzy, podśpiewywanie sobie - to był widok twórcy w pełni zadowolonego ze stworzonego dzieła. I więcej- kompozytor ma pełne prawo być dumnym. Stworzone dzieło jest godnym utworem sumującym cztery dekady grania jednej z najbardziej legendarnych kapel w kraju. Po przesłuchaniu "Orłów" nie pozostaje nic innego jak niecierpliwe oczekiwanie na kompletny album, który sądząc po singlu może jeszcze bardzo, bardzo zadziwić ludzi zanadto zapatrzonych w zbyt balladowe brzmienie Budki Suflera.
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: neboo » 19 paź 2013, 01:40

Sufler znad Wisły liczę po cichu, że to Twoje napisane ostatnie zdanie w poście będzie prorocze. Nie spodziewałem się, że dziś usłyszę nowy kawałek Budki. Słucham już go ponad godzinę może dwie, może cztery :). Jest dobry, a to dobry omen nadchodzącej płyty. Chyba Suflerzy wczytali się w opinie fanów NARESZCIE :) i chyba zrozumieli, że jeżeli sięgną choć trochę do korzeni to na polskiej scenie muzycznej znów powieje świeżością. Jeżeli płyta będzie trzymała poziom kawałka "tylko dla orłów" to już będzie bardzo dobrze. Jeśli po jesiennym Zawsze Czegoś Brak notabene z genialnymi utworami (np. życie co dzień wiersze pisze) uderzą z mocną płytą rockową to będzie coś bardzo bardzo bardzo dobrego i długo wyczekiwanego. Życzę im aby pożegnali się z nami w mocnym rockowym stylu. Podobało mi się stwierdzenie Cuga w jakimś z wywiadów, że Budka jest ponad polskim showbiznesem i polski showbiznes BUDCE do niczego nie jest potrzebny (coś w tym sensie). Uważam, że jeśli ta ostatnia płyta będzie specjalnie dla nas fanów bardzo mocno rockowa i nawet jesli nie odniesie takiego sukcesu jak "takie tango" to po pewnym czasie po kilku latach po zakończeniu działalności Budki będzie cudownym uwieńczeniem czterdziestoparoletniej działalności zespołu i genialnym zamknięciem historii zespołu (oraz zdobyciem rzeszy nowych fanów). Oczywiście gdzieś tam w sercu liczę, że Suflerzy nie chcą się już z nami pożegnać... Trochę chaotycznie, trochę z emocjami... bo bardzo pozytywnie mnie ten kawałek Suflerów zaskoczył :) a tym co krytykują i porównują najnowszy kawałek do poprzednich (np. młode lwy) powiem tak: przesłuchajcie nową piosenkę tyle razy co znane hity wtedy docenicie Tylko dla orłów, osłuchacie się z nią i będziecie nucić podczas kąpieli ;) bo czasu potrzeba :):):) pozdrawiam ;)
"Noc to jest taki dzień,
który uczy nas spokoju nim odnajdzie snem"
neboo
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Magister » 23 paź 2013, 22:00

Budka Suflera potrafi zaskakiwać i tak było w przypadku utworu "Tylko dla orłów". Niespodziewana premiera bez większej zapowiedzi. Na szczęście piosenka wybroniła się. Tekst może nie poetycki ale jednak o czymś traktujący. Muzycznie również możemy być zadowoleni bo dobrze to rokuje na całość płyty. Cieszy mnie, że słyszymy zdecydowaną gitarę jak i głos chórku. Pojawienie się każdej kolejnej nowej piosenki Budki jest dla fanów z pewnością pewnym świętem i przeżyciem. Mamy wtedy możliwość słuchać czegoś po raz pierwszy, drugi, może już dziesiąty czy jeszcze kolejny raz a to zaraz przypomina poprzednie premiery piosenek czy też odkrywanie tych, których się wcześniej nie znało. Emocje nieporównywalne z tym gdy jakiś utwór słucha się już setny czy tysięczny raz. Niech więc zespół raczy nas premierami jak najczęściej :)
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: rangiz » 27 paź 2013, 08:36

Dzisiaj się obudziłem i w głowie mi grało coś o orłach, już wiem skąd :)
Awatar użytkownika
rangiz
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

O promocji nowego singla...

Postautor: SolarQueen » 23 lis 2013, 20:20

Pan Krzysztof Cugowski o promocji nowego singla w rozgłośniach radiowych: "Nie mamy problemu ani z nowym, ani ze starym repertuarem, chodzi tylko o dotarcie z nim do publiczności, do słuchaczy i tu zaczyna się kłopot, jaki jest z rozgłośniami radiowymi. Nagraliśmy piosenkę "Tylko dla orłów" i zaproponowaliśmy ją sondażowo do grania, ale bez specjalnego odzewu. Mamy też inne nowe nagrania. Zobaczymy, jak będzie. Gdyby miały odbiór taki, jak film "Tylko dla orłów" - byłoby cudownie".

Budka nigdy nie była rozpieszczana przez media, mam jednak nadzieję, że i tym razem odciśnie swoje piętno na polskiej scenie muzycznej. Pożyjemy, zobaczymy.

Pozdrawiam!
SolarQueen
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: marcinus » 29 kwie 2014, 23:13

Dlaczego nie grają tego na koncertach ?
Marcinus
Awatar użytkownika
marcinus
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Magister » 02 maja 2014, 09:24

Pozostaje to zagadką. Niestety w obecnym repertuarze koncertowym brakuje utworów z ostatnich 10 lat. Powstało przecież wiele dobrych piosenek, które może nie osiągnęły takiej popularności jak te wcześniejsze ale mimo wszystko warto je grać. Zwłaszcza jeśli mamy w tym roku jubileusz 40-lecia to nie należy zapominać o tej ostatniej dekadzie.
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: rangiz » 04 maja 2014, 06:28

Raczej pozostaje ten okres właśnie przemilczeć, delikatnie mówiąc.
Awatar użytkownika
rangiz
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Sufler znad Wisły » 10 sty 2015, 19:25

Trudno się dziwić z obecnego stanu rzeczy. Myślę, że nie przeminęło zapotrzebowanie na muzykę Budki tylko zmieniły się czasy i media posiłkują się teraz "jednodniowymi" gwiazdkami które wzlatują i spalają się. W takim świetle nie dziwi mnie decyzja muzyków,że jeśli odzewy na dwa premierowe utwory były znikome to nie wydajemy nowego albumu. Społeczeństwo naszego kraju widać zakończyło edukację muzyczną Budki na składzie Lipko/Zeliszewski/Cugowski/Raduli/Jurecki i dalej ta machina nie pojedzie żeby nie wiem co! Na 40- leciu nie zabrzmiał nawet jeden utwór z Mokrych Oczu, które moim zdaniem były o niebo lepsze niż Bal. Budka Suflera została zaszufladkowana w dekadzie włącznie do lat 90- tych i chyba na tym skończyła grając publice na zakończenie po prostu to co najlepiej im się przez te wszystkie lata podobało.
Awatar użytkownika
Sufler znad Wisły
Stały bywalec
Stały bywalec

Wróć do Single