Welcome! Anonymous

"Sen o dolinie" - kilka wersji

Jeżeli masz jakiś lub chciałbyś mieć.

Która wersja "Snu o dolinie" podoba Ci się bardziej?

Z roku 1974
9
50%
Współczesna
9
50%

Liczba głosów : 18

"Sen o dolinie" - kilka wersji

Postautor: Lechu » 25 gru 2005, 23:19

W temacie o Leksykonie wywiązała się dyskusja nt. piosenki "Sen o dolinie", a dokładnie na temat różnych wersji w jakich jest nagrana. Jedna z nich jest historyczną wersją z 1974 roku, druga z nich pochodzi z późniejszego okresu (nie jestem pewien - czy to jest wersja z płyty "74-84" czy z pierwszej części "Greatest hits"?) i obecnie w taki sposób wykonuje sie piosenkę na koncertach.

Pytanie jest proste - która podoba Wam się bardziej?

Przyznaje szczerze, że przy całej sympatii jaką darzę wersję "obecną", to bardziej podoba mi się wersja "historyczna" (jak to brzmi :D ). Z jednej strony za legendę w jakiej powstała - noc wcześniej Suflerzy grali na studniówce, piosenkę nagrywali do rana, powstało mnogość jej wersji i wiele innych (opowiada o tym Jerzy Janiszewski w "Budka Suflera Story"), z drugiej strony za klimat utworu, powstałego w mej ulubionej epoce "underground'u". Młody i świetnie brzmiacy głos Cuga, jak zawsze genialna gitara Ziółkowskiego, chórek "Suflerki", nieźle dograny kwartet smyczkowy i cały ten tajemniczy i z lekka psychodeliczny (zwłaszcza przy wokalizie) klimat wzbudza u mnie zachwyt :)

Nie mówiąc już o tym że utwór "Sen o dolinie" (nieważne w jakiej wersji) jest moim ulubionym utworem Budki :)

Zapraszam do głosowania w ankiecie i wypowiadania się :)
"Znowu w życiu mi nie wyszło..."

"Człowiek bez miłości jest jak nieboszczyk na wakacjach" E. M. Remarque

Ale ja tam się nie znam ;)
Awatar użytkownika
Lechu
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Ivellios » 25 gru 2005, 23:40

Mnie się bardziej podoba jednak wersja współczesna. Nie wiem, bardziej do mnie trafia... no i na tej undergroundowej słabo słychać gitarę Ziółkowskiego, dopiero wychodzi z cienia podczas solówki...
Awatar użytkownika
Ivellios
Maksymalny gaduła :)

Postautor: Muzyk » 26 gru 2005, 12:18

Lechu - powiedziałeś wszystko co miałem na myśli. Nic dodać nic ująć. Oczywiście zagłosowałem na " z 1974"

Pozdrawiam
"Jak na deszczu łza, cały ten świat nie znaczy nic.
Chwila, która trwa, może być najlepszą z twoich chwil."
Awatar użytkownika
Muzyk
Strasznie wygadany
Strasznie wygadany

Postautor: grzesiek100 » 26 gru 2005, 13:29

A wersja współczesna ma być z 84 z płyty 74-84? Jeśli tak to wolę współczesną i na nią zagłosowałem. Solówka Ziółkwoskiego w historycznej jest zgłuszona, a i gitary chyba wtedy były słabe, bo w ogóle nie ma orzeciągania dźwięków i oddatkowych efektów, jakie można osiągnąć na elektryku. Nawiasem, najbardziej lubię wersję z Sopotu.

Ivellios, doszła do Ciebie ta wersję z Sopotu ode mnie?
"Zamykam strach na niewidzialny klucz
I moja twarz jest niewidzialna już
Gdy wchodzę w tłum, pułapka szczerzy kły
I z ust do ust nie frunie żaden krzyk..."
Awatar użytkownika
grzesiek100

Postautor: Matys » 26 gru 2005, 15:18

Ivellios, doszła do Ciebie ta wersję z Sopotu ode mnie?

Mogłaby dojść także do mnie??
matys19-87@o2.pl
...Gdzie tutaj sens, gdzie powód tu by zabijać się...
Awatar użytkownika
Matys
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: black_ozzy » 26 gru 2005, 15:35

Przed napisaniem tutaj, przesłuchałem kilkakrotnie obie wersje utworu (tą z "Undergrounda" i tą z "Greates Hits"). Jednak skłaniałbym się do wersji z '74, jak już pisałem w temacie o leksykonie, ta wersja jest niesamowita genialna, posiada niesamowity klimat, jest hipnotyczna (to chyba zasługa chórku). Wersja ta spodobała się mi od pierwszego przesłuchania. Oczywiście nic nie ujmuje wersji współczesnej, jest też bardzo dobra, no ale jak musiałbym wybrać to wybieram wersje z '74.

Grzesiu pamiętaj, że gitary to nie wszystko...

Pozdrawiam
"I coraz bardziej wokół pusto,
Jedyny MÓJ przyjaciel lustro,
Widoki piękne lecz cóż z tego,
Coś zostało zgubione, zgubione, zgubione!"
Awatar użytkownika
black_ozzy
Wybitny reprezentant
Wybitny reprezentant

Postautor: Maciek » 26 gru 2005, 18:00

W tej wersji z 74 gitara robi takie plum.plum że ją ledwo słychać miejscami prawie wogóle ,ale tak miało być są za to smyczki i chórek no i klimat a to najważniejsze

Zresztą w tej 1984 gitara też nie jest na I planie ,raczej dużo klawiszy i solówka na saksofonie

Coż jednak ta 74 za klimat :P
Awatar użytkownika
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: Rockman » 04 sty 2006, 12:02

Mi się także podoba wersja koncertowa z Carnegie Hall no ale wiadomo 74 ma swój początkowy klimat :D
Rockman
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: miszczu » 04 sty 2006, 16:26

A mnie się podoba np. z koncertu z Opola 2004. Jest może mniej rokowa ale bardziej podobna do oryginału Withersa...
Awatar użytkownika
miszczu
Strasznie wygadany
Strasznie wygadany

Postautor: Ivellios » 04 sty 2006, 21:46

Jak na mój gust, to wersja z Opola bardziej mi przypomina nagranie Budki z 1974 roku - przecież gitarę Pilcha w pewnym momencie tak wyciszyli, że ino plumkanie było słychać ;)

"...ale plose mi tu nie plumkać..." (Marcin Daniec)
Awatar użytkownika
Ivellios

Postautor: Karol-K » 03 lut 2010, 23:23

A dla mnie najbardziej się podoba ta wersja, którą grali od 1997r. do odejścia Raduliego i Jureckiego (koncertowa). W tej wersji podczas zwrotek Raduli gra na takim lekkim overdrivie i to daje bardzo fajny efekt. Solówka też fajna i te flażolety podczas "Ga da da da da da ga da da".

Pozdrawiam, Karol
Zapraszam wszystkich budkowiczów na moje forum wielotematyczne www.pfw.xaa.pl

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Karol-K
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Wróć do Single