Welcome! Anonymous

Czas olowiu,noc komety,Jolka,jolka pamietasz.....

Jeżeli masz jakiś lub chciałbyś mieć.

Czas olowiu,noc komety,Jolka,jolka pamietasz.....

Postautor: kalos » 11 maja 2006, 11:44

Mam kilka pytan odnosnie tych piosenek,wiem na czym byly one wydane,
np.czas olowiu i Jolka,jolka pamietasz na 1974-1984 czy noc komety dopiero na greatest hits II,wiec o to pytac nie bede.interesuje mnie natomiast :

1.czy noc komety z antologii i greatest hits II to te same wersje?
2."w zyciu trzeba zawsze wolnym byc"-niesamowita skladanka przebojow,
w tym maanam,kombi i wlasnie Budka Suflera z czasem olowiu i inna piosenka tylu nas,w zwiazku z tym mam pytanie,czy czas olowiu wydany
na tej skladance pochodzi z plyty 1974-1984?

za odpowiedz z gory dziekuje
kalos
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Re: Czas olowiu,noc komety,Jolka,jolka pamietasz.....

Postautor: Wasyl » 14 maja 2006, 20:16

kalos pisze:"w zyciu trzeba zawsze wolnym byc"-niesamowita skladanka przebojow,
w tym maanam,kombi i wlasnie Budka Suflera z czasem olowiu i inna piosenka tylu nas,w zwiazku z tym mam pytanie,czy czas olowiu wydany
na tej skladance pochodzi z plyty 1974-1984?

Nie! Na tej składance zamieszczono inną wersję. Są widoczne różnice w aranżacjach. :)
Awatar użytkownika
Wasyl
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Strange Girl » 13 maja 2007, 20:05

Słuchajcie, jak dla mnie to prawdziwa rewelacja...Miałam nagrany na taśmie szpulowej z lat 70 utwór Jolka Jolka. Wiadomo, przebój znany i zgrany. Ze szpuli wrzuciłam sobie na kasetę. Porównałam wersję tę ograną i tę którą mam ze szpuli i okazało się - że to nie jest to samo nagranie!!! Jest cieplejsze jakieś w brzmieniu no i dla wprawnych słuchaczy - linia wokalu różni się w wielu miejscach!!Tak więc sądzę, że ten utwór został po jakimś czasie nagrany jeszcze raz - i tę wersję znamy lepiej. Ale tamtą, którą ja posiadam uważam za lepszą. Zapodam tutaj dla zainteresowanych, ale jakość fatalna - bo to ze szpuli na kasetę z kasety na kompa, a kaseta ma 14 lat. Może ktoś ma to oryginalne nagranie Jolki w dobrym stanie?Kiedy powstało nagranie oryginalne, a kiedy drugie i po co w ogóle był ten utwór nagrywany drugi raz?

Jolka Jolka pamietasz - inna wersja.mp3
Awatar użytkownika
Strange Girl
Nowy
Nowy

Inna wersja "Jolki"

Postautor: Magister » 13 maja 2007, 21:02

Przesłuchałem te nagranie, mimo kiepskiej jakości, i mogę stwierdzić, że jest to wersja z teledysku (prawdopodobnie nagrana jako pierwsza w stosunku do tej znanej z "1974-1984"). Kiedyś już chyba na forum pisałem w jakim sposób udało mi się wejść w posiadanie tej "innej" wersji, więc już nie będę ponownie o tym opowiadał.
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Re: Inna wersja "Jolki"

Postautor: GD » 13 maja 2007, 22:39

Magister pisze:Przesłuchałem te nagranie, mimo kiepskiej jakości, i mogę stwierdzić, że jest to wersja z teledysku (prawdopodobnie nagrana jako pierwsza w stosunku do tej znanej z "1974-1984"). Kiedyś już chyba na forum pisałem w jakim sposób udało mi się wejść w posiadanie tej "innej" wersji, więc już nie będę ponownie o tym opowiadał.

Witam, dla Strange Girl na ten temat dałem już odpowiedź na forum 80s, a tutaj widzę że rację miałem może w 75% :-) Tak się składa, że nie posiadam ani "1974-84" ani "Greatest Hits". Czy na pewno wersja "Jolki" z "1974-1984" to jest "ta nowa" (ograna doszczętnie przez dzisiejsze stacje radiowe)? Zawsze myślałem, że skoro np. "Czas ołowiu" jest na "1974-84" w innej wersji niż na innych składankach, to i także "Jolka" jest tam w wersji nazwijmy ją "1982", a nie jeszcze w tej "nowej".
Gdy słucham tych "nowych" wersji "Jolki" i "Czasu ołowiu" to słyszę, że perkusja brzmi identycznie jak "nowe" wersje "Snu o dolinie" czy "Cienia wielkiej góry" (oczywiście Cugowski). Czy oznaczać to może, że Cugowski i Andrzejczak "spotkali" się na wspólnej sesji w roku 1983 lub 84? No bo skoro Andrzejczak nagrał "Jolkę" i "Czas ołowiu" drugi raz i w stylu znanym z jubileuszowych remaków Cugowskiego, to musiało to być właśnie wtedy. Jaka mogła być różnica czasowa pomiędzy nagrywaniem obu wersji "Jolki" i "Czasu ołowiu" i dlaczego "Jolka" w wersji "teledyskowej/1982" potem przepadła, a wczesna wersja "Czasu ołowiu" dostała się na "1974-1984"?
GD
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Ivellios » 13 maja 2007, 22:41

Ja mam tą wersję w stereo i z lepszym dźwiękiem. Jeśli ktoś chce ją otrzymać niech napisze do mnie na PW ;)
Awatar użytkownika
Ivellios
Maksymalny gaduła :)
Maksymalny gaduła :)

Postautor: Magister » 14 maja 2007, 23:13

GD podoba mi się Twoja dociekliwość, bo zadajesz pytania na które sam bym chciał znać bardzo dokładne odpowiedzi, bo wszystko co wiąże się z "Jolką" jak najbardziej mnie ciekawi.
"Jolka" to fenomen i może kiedyś doczekamy się jakiegoś opracowania na ten temat, może pracy naukowej :)
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: GD » 17 cze 2007, 21:34

Czytając "Budka Suflera Story" pióra Jerzego Janiszewskiego, można znaleźć informacje o tym co, gdzie i kiedy było nagrywane. Zdaje się, że wczesne wersje utworów z Andrzejczakiem były nagrywane w studiu poznańskim, ale w trakcie sesji przeniesiono ją do Lublina. W sumie współczuję zespołowi nagrywania aż trzech płyt w tym samym mniej więcej czasie (Andrzejczak, Cugowski, Urszula).
Osobiście jednak wolę wersje poznańskie. Drażni mnie ten lubelski pogłos i sztucznie brzmiące bębny. Dobrze, że na "Czasie czekania, czasie olśnienia" chłopaki łyknęli już instrumenty z innej epoki i to brzmienie już nie powróciło.
GD
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: szurix » 27 cze 2007, 17:21

Cześć, jestem tu nowy...

dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów przesłuchałem 2 nagrania z "sesji poznańskiej". Płaskie brzmienie, robi trochę wrażenie amatorskiego nagrania. Cienkie gitarki, brak dynamiki; Andrzejczak jakoś tak bardziej jęczy... Natomiast wersje z płyty z helikopterem brzmieniowo się bronią dzisiaj. Owszem, jest może lekki archaizm w brzmieniu werbla, ale ogólnie jest OK. Szczególnie duża różnica jest w "Czasie ołowiu", w "Jolce" najbardziej uderza brak dynamiki w początkach refernów (wejście gitary).

pozdrawiam
szurix
Nowy
Nowy

Postautor: GD » 27 cze 2007, 19:35

OK. Każdy ma swój ulubiony styl realizacji muzyki i brzmienia. Wcale nie zamierzam się przerzucać argumentami z nowym kolegą z Lublina.
GD
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: szurix » 28 cze 2007, 19:51

Nie chodzi o przerzucanie się argumentami... Po prostu chciałem się podzielić na gorąco swoimi wrażeniami. Posłuchać było ciekawie, nie pamiętałem tych wersji...
szurix
Nowy
Nowy

Postautor: dario.i » 24 gru 2007, 21:01

mam wielką, ogromną prośbę. Czy mógłby mi ktoś przesłać na mejla "czas ołowiu"?? bardzo proszę!!! (dario.i@interia.pl)
Z góry dziękuję i pozdrawiam
dario.i
Nowy
Nowy

Postautor: PS » 24 kwie 2010, 18:39

Odgrzebałem ten temat, dlatego że wczoraj w Liście Przebojów Trójki była mowa o piosenkach, które w latach 80-tych były grane w PR w wersjach radiowych, które często do dziś pozostają niedostępne na żadnych płytach. Jako przykład podano m.in "Jolkę".

Czy to właśnie jest "poznańska" wersja z 1982 roku?
:arrow: http://arvex007.wrzuta.pl/audio/3Imo5Ub ... olka_jolka
PS
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Magister » 24 kwie 2010, 18:47

To jest druga wersja, mniej znana a więc to musi byc ta pierwsza poznańska. Krąży po składankach i w necie... wykorzystana jest też w teledysku.
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: PS » 02 maja 2010, 11:39

Na jakich składankach "Jolka" była w wersji z 1982 roku?
PS
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Keterwo » 17 cze 2010, 14:14

Ta inna Jolka jest na pewno na pirackim wydaniu Balu Wszystkich Świętych z czerwoną okładką. Pamiętam, jak na bazarze puszczali.

A ma ktoś może jeszcze to nagranie "Czasu Ołowiu" z sesji poznańskiej (lub ze składanki "W Życiu Trzeba Zawsze Wolnym Być", jak kto woli)? Strasznie chciałbym je usłyszeć, a jako że składanki nie da się kupić, większość linków z zawartoscią powygasała, to zwracam sie do was. :wink:
Awatar użytkownika
Keterwo
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Sebastian » 25 cze 2010, 18:01

Pierwsza wersja "Jolki..." została nagrana w Poznańskim Studiu "Giełda", długo niedostępna, ukazała się dopiero bodajże pod koniec lat 90-tych na 3 płytowym boxie "Polskie Ballady Rockowe". Na słynnym Helikopterze to już nowa wersja....
Pozdrawiam.
"...więc słuchajmy jeszcze raz...
...tamtej taśmy sprzed stu lat...
...jak bezlitośnie zadrwił z nas...
...ten który wiedział..."
Awatar użytkownika
Sebastian
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Wróć do Single