Welcome! Anonymous

"Jest" po raz drugi

Tu jest cmentarzystko starych postów

"Jest" po raz drugi

Postautor: pablosan » 30 kwie 2009, 17:56

Witam

Od kilkunastu dni słucham często tej zapomnianej trochę przeze mnie płyty (tak po 3 latach przeleżenia na półce). Powiem Wam drodzy Forumowicze, że jest to mim zdaniem porządna płyta-może nie wybitna na miarę "CWG" czy "Nocy", ale jednak to solidne rockowo-popowe granie. Jest kilka perełek, kilka porządnych kawałków i niestety kilka wypełniaczy-ale w końcu nie zawsze się nagrywa takie płyty jak wspomniane powyżej, prawda? Mi rozstanie z Jest zrobiło dobrze, ze perspektywy czasu uważam, że płyta się broni.

A jak Wy?
"... a po nocy przychodzi dzien,
a po burzy spokoj..."
pablosan
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: LORD MALAK » 30 kwie 2009, 22:30

Witam serdecznie :P Jest to bardzo dobra płyta.Mi najbardziej podobały się SPÓŻNIAMY się,troche słabej woli,za duża konkurencja .Przyczyn mniejszej sprzedaży a więc pewnie wyznacznika sukcesu upatruje w złej promocji tej płyty.Napewno jest to lepsza płyta od mokrych oczu, gdzie było czuć niedostatki aranżacyjne.Ale zespół tej płycie też nie pomógł wg mnie znów żle wybrali materiał do promocji i koncertów.Nie żegnam się bo taki mam zwyczaj. :shock:
LORD MALAK
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Roby Baggio » 30 kwie 2009, 22:39

Właśnie sobie przypomniałem czas naszych recenzji płyty "Jest". Oj, działo się działo. Płyta byłaby zupełnie inaczej oceniona gdyby znalazły się na niej tylko te najlepsze kawałki. Nie będę tutaj pisał kolejnej recenzji z perspektywy czasu. Napiszę tylko tyle: Na tej płycie jest jedna z najlepszych ballad Budki. Jest na niej jeden z najlepszych rockowych numerów. Patrząc na jest po pięciu latach właśnie te rzeczy są dla mnie najważniejsze
Awatar użytkownika
Roby Baggio
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: KALINOWSKI-PAWEŁ » 01 maja 2009, 14:31

co do tej płyty mam bardzo mile wspomnienia:) Po pierwsze dostałem ją w gratisie od...BUDKA SUFLERA PRODUCTION! a po drugie utworki!!! Szczerze mowiac (przyznaje się bez bicia) ale "Wyścig szczurów" robi na mnie wielkie wrazenie ...a szczegolnie gdy jade samochodem:)) hehe nie wiem czemu...moze brzmienie, moze realizacja tego utworu...hmm podoba mi się "Breathing you" ale w wersji kocertowej bardziej! Bardzo żaluje ze tylko do tej piosenki widzialem klip....ponoć "Nad brzegiem teczy" tez ma swoj teledysk, ale nie widzialem:(

Płyta zasługuje na zworcenie uwagi nie tylko na brzmienie, ale na to gdzie powstały niektóre utworki! W Los Angeles! Nie slyszalem,by ktos z polskich wykonanwcow cos nagrywal w taki sposob, z takimi osobistościami....
KALINOWSKI-PAWEŁ
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Pio » 01 maja 2009, 15:51

Moim zdaniem płyta "Jest" muzycznie oprócz "Doganiaj" trzyma wysoki poziom dobrego, rockowego grania.Jeśli chodzi o teksty - znajdują się na tej płycie piosenki bardzo dobre tekstowo ale również straszliwe gnioty. Moim zdaniem spowodowane jest to słabą formą wszystkich(!) tekściarzy Budki, może gdyby niezawodny jak zwykle Pan Sikorski napisał więcej...marzenia ;D Sądzę, że jest to płyta przekrojowa działalności Budki przez 30 lat, mamy właśnie taką różnorodność stylistyczną. Niektórym takie zróżnicowanie może się podobać innym nie...Moim zdaniem płyta jest lepsza od "Mokrych Oczu" ale gorsza od np. "Balu Wszystkich świętych". Może trzeba było nagrać np.10 pięknych piosenek a nie próbować na siłę zapchać miejsce na CD. W aranżacjach również słychać to, że Budka zmieniła skład - więcej przepychu i właściwie przerost formy nad treścią - w tak dużym składzie ciężko dobrze zaaranżować 3 minutową piosenkę. Ale z powodzeniem możnaby było grać 10 min. progresywne utwory. Właśnie aranżacyjnie Budka nie brzmi jak stara Budka, gdy aranżacja była korzenna, bez zbędnej przesady. No ale zmiana składu musiała coś wnieść, gdyby nic nie wniosła to zmienianie nie miało sensu. Warto też zwrócić uwagę na nagrywanie 2 utworów w Los Angeles w studio o takiej a nie innej renomie, i o muzykach z czołówki sesyjnych grajków światowej. Nikt w Polsce wcześniej tego nie dokonał i na 99% już nie dokona. Za to należy się hołd Budce. Podsumowując płyta różnorodna ale i nierówna. Zmiana składu nie wyszła chyba na dobre, bo uważam, że aranżacje tych samych piosenek byłyby znacznie lepsze z Radulem i Jureckim. Ogólnie oceniam tę płytę Budki w skali szkolnej na 3. Pozdrawiam.

P.S. Moim zdaniem cała płyta po latach się nie broni, bo jako całość nie jest za dobra, ale kilka piosenek jest jak najbardziej w czołówce najlepszych piosenek Budki.
To nie tak miało być,
Zupełnie nie tak,
Cały świat miał być nasz,
Tylko go brać.
Świat poszedł swoją drogą,
Zostawił nas,
Coraz rzadziej się śnią
Tęczowe mosty
Awatar użytkownika
Pio
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Roby Baggio » 01 maja 2009, 17:15

Chciałem jeszcze zauważyć coś ważnego. Nowy skład, aranż i brzmienie. Za podjęcie takiego ryzyka, eksperymentowanie i próby szukania czegoś "nowego" bardzo cenię Suflerów. Według mnie aranżacje w porównaniu np do Mokrych oczu wypadły świetnie. Te dźwięki są po prostu dla mnie bogatsze, choć łatwo było przesadzić :) Mam tutaj na myśli duży udział instrumentów klawiszowych.
Awatar użytkownika
Roby Baggio
Czasem tu pisuje
Czasem tu pisuje

Postautor: Pio » 01 maja 2009, 21:11

A ja właśnie za to nie cenię Budki bo te nowe aranżacje brzmią jak podkłady do reklam, no ale o gustach się nie dyskutuje. Ja np. wolałem aranżacje z Mokrych oczu gdzie wlaśnie nie przesadzono i muzycznie było dobre, rockowe granie. Teksty na obu tych płytach to już inna historia.
To nie tak miało być,
Zupełnie nie tak,
Cały świat miał być nasz,
Tylko go brać.
Świat poszedł swoją drogą,
Zostawił nas,
Coraz rzadziej się śnią
Tęczowe mosty
Awatar użytkownika
Pio
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: LORD MALAK » 01 maja 2009, 22:39

Witam :P serdecznie.Mi się nowe aranżacje podobają np. z koncertu Opole 2004 Nic nie może...lub z Było nowa Kolęda.Tylko nie lubię tych płytowych przygrywek na klawiszach ,lepiej jak na koncercie słychać czasami chropawy dżwięk.Koncert Opole 2004 zresztą świetnie wypadł.A do rocka to trzeba i gitar i klawiszy tylko w odpowiednich proporcjach ,no i tekstów trzeba .Na razie to co słysze to w zespole od Balu jest parcie na pop.Oczywiście z wyjątkami-perełkami.Nie żegnam się....
LORD MALAK
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: adamek » 04 maja 2009, 20:43

Ja również przesłuchałem na nowo tą plytę-i co ? i nic :?
Niektóre utwory,wg mnie, melodycznie są bardzo ładne, ale niestety aranżacje mnie po prostu denerwują.
Tekstowo jest bardzo nierówna, np bardzo podoba mi się utwór "Spóżniamy się". W refrenie słowa: "spóźniamy się o minutę /nasze zabawki zepsute"- bardzo lubię,jednak gdy kończy "ręką olbrzyma "- to w tym momencie jakby mi ktoś do cukru soli dosypał :D
Ogólnie wydaje mi się,że płytę spaliły głównie aranżacje.
adamek
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Wróć do Stare tematy