Welcome! Anonymous

Krzysztof o swoim śpiewaniu

Co o nim myślisz??

Krzysztof o swoim śpiewaniu

Postautor: jutubek1 » 09 wrz 2011, 23:38

Krzysztof twierdzi jednak, że w swoim śpiewie mógłby jeszcze wiele poprawić. „Ja w zasadzie jestem samoukiem - mówi. - Podstawy rockowego wokalu przyswajałem sobie słuchając Radia Luksemburg. Ta radiostacja nadawała na falach średnich, więc jakość dźwięku była dość paskudna i niewiele można było usłyszeć. Nieco więcej mogłem się nauczyć słuchając płyt. To było jednak dopiero w latach siedemdziesiątych. Miałem wówczas już ponad dwadzieścia lat i powinienem wiedzieć wszystko na temat techniki rockowego śpiewania. A ja dopiero wtedy mogłem konfrontować swoje umiejętności. I tak na dobrą sprawę musiało upłynąć kilkanaście lat, abym zgłębił tajniki wokalnego warsztatu. Edukacja była więc naprawdę długa i mało efektywna. Powinna trwać znacznie krócej, ale Polska w okresie socjalizmu była praktycznie odcięta od normalnego świata.

Taki a nie inny poziom śpiewania zawdzięczam więc głównie swoim predyspozycjom. Moja skala głosu sięga dużo wyżej ponad górne C tenora i schodzi znacznie poniżej ogólnie przyjmowanej skali. Nie mam więc najmniejszych problemów z operowaniem w skali klasycznego tenora. Gdybym jednak trochę więcej pracował nad głosem, śpiewałbym znacznie lepiej. Zawsze byłem leniwy i brak ambicji niejednokrotnie komplikował mi życie. To jest moja pięta achillesowa, przez to na przykład nie skończyłem żadnych studiów. Mam świadomość, że mogę jeszcze wiele poprawić w moim śpiewie, ale nie mam wystarczająco dużo samozaparcia, aby się do tego zabrać. Rzadko mi się zdarza pogłębianie wiedzy, ale ostatnio dużo czasu poświęciłem analizowaniu rytmiki śpiewania. Zastanawiałem się nad tym, słuchałem płyt amerykańskich artystów i udało mi się w sposób znaczący poprawić swój ą rytmikę. Jak się okazuje, jest to duży problem dla Polaka. Nasz język jest bowiem bardzo trudny do śpiewania muzyki rockowej. Być może jest to związane z własnościami polskiej mowy, albo też z anatomiczną budową gardła. W każdym razie nasi wykonawcy mają z tym ogromne problemy. Dobrych wokalistów, czyli takich, którym warunki głosowe nie przeszkadzają w śpiewaniu, jest w Polsce niewielu. Świetnie brzmiącym głosem dysponuje Czesław Niemen. Niestety, szans na zrobienie kariery za granicą pozbawił go wschodni zaśpiew. Dla nas jest to niezauważalne, ale obcokrajowcy natychmiast to wychwytują. Nawet gdyby zaczął śpiewać po turecku, to i tak wszyscy w Wielkiej Brytanii, czy też w Stanach domyśliliby się, iż jest on z Europy wschodniej. Papiery na śpiewanie ma także Edyta Górniak. Dysponuje naturalnie brzmiącym głosem, ale w jej przypadku aktualnie prezentowany poziom jest bardziej zasługą ogromnej pracy, niż wybitnego talentu. Gdy słyszałem j ą na początku kariery, śpiewała fatalnie. Trzecią osobą w polskiej muzyce rozrywkowej, której warunki głosowe nie przeszkadzają w robieniu estradowej kariery jest Agnieszka Chylińska. Nie dysponuje, co prawda, wybitnym i uniwersalnym głosem, ale w zakresie, w jakim się obraca, j est prawdziwą profesjonalistką. Obok jej śpiewania nie można przejść obojętnie. I to są w zasadzie wszyscy polscy artyści, którzy mają ponadprzeciętne warunki wokalne. Jest jeszcze grupa kilku osób śpiewających świetnie, pomimo nienadzwyczajnych warunków głosowych. Należą do niej Ewa Bem, Krysia Prońko i Grzesio Markowski. Dla nich śpiewanie nie jest męczarnią
i w swoim repertuarze radzą sobie znakomicie. Robią to nienagannie technicznie, ale ich wokalne możliwości są nieco ograniczone. To nie jest oczywiście żaden zarzut pod ich adresem, tylko jedynie mój subiektywny pogląd na ich fizyczne możliwości. Zawody artystyczne nie są na szczęście wymierne. Nie da się, tak jak na przykład w skoku w dal, sklasyfikować poszczególnych osób. Tu nie można określić, że ten śpiewa m 7,25, a tamten tylko na 7,18 Decydujące znaczenie maje upodobania słuchającego".
jutubek1
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: Magister » 10 wrz 2011, 09:00

Ciekawa wypowiedź Krzysztofa Cugowskiego. Można tylko prosić o podanie źródła?
Awatar użytkownika
Magister
Moderator
Moderator

Postautor: amidala3 » 10 wrz 2011, 18:54

Też proszę o podanie źródła, a może Jutubek1 nie wie, że powinno się podawać źródło informacji?
Awatar użytkownika
amidala3
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: jutubek1 » 10 wrz 2011, 23:33

Witam. Jest to fragment książki ,którą napisał Cezary Mróz pt: "CUGOWSKI"
Wydawca: Sanitgaz Sp. z o.o.
Pozdrawiam!
jutubek1
Dopiero zaczyna
Dopiero zaczyna

Postautor: amidala3 » 11 wrz 2011, 10:41

Przekartkowałam książkę i wspomniany fragment znalazłam w rozdziale
"Gwiazdor?" na str.86 i zaczyna się od akapitu ..."W swojej karierze Krzysztof wyśpiewał już dziesiątki przebojów..."

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
amidala3
Stały bywalec
Stały bywalec

Wróć do Krzysztof Cugowski