Welcome! Anonymous

Staszek Wenglorz

A było ich od metra...

Staszek Wenglorz

Postautor: miszczu » 15 gru 2005, 17:54

Otóż chciałem się z Wami podzielić informacją na temat Staszka Wenglorza - czymś, o czym ja bynajmniej nie wiedziałem. Otóż dotarłem do nagrania "Nie widzę Ciebie w swych marzeniach". Moim ulubionym wykonaniem tego utworu jest interpretacja Janusza Radka. Wiedziałem, iż jest to utwór Skaldów, ale nie wiedziałem, że śpiewał go w oryginale Staszek Wenglorz.
Awatar użytkownika
miszczu
Strasznie wygadany
Strasznie wygadany

Postautor: Wasyl » 16 gru 2005, 08:47

Mam dwie stare, solowe płyty Wenglorza i też jakoś nie pamiętam tam tego wykonania... Ale może słabo się wsłuchałem bo nie cenię jego głosu zbyt wysoko... :lol:
Awatar użytkownika
Wasyl
Pełno go tutaj!
Pełno go tutaj!

Postautor: Maciek » 16 gru 2005, 13:41

Mi się bardzo podobają te utwory co nagrał z Budką w 78
moim zdaniem sa świetne przynajmniej jeśli o chodzi o stronę muzyczną
bo kontynują ten styl artystycznego czy symphonic rocka także dużo ,smyczków,klawiszy,fortepian,tudzież saksofon,chórki i oczywiście poetyckie teksty Adama Sikorskiego , w sumie pasowały by na 2 lub 3 płytę zespołu może odstaje trochę "Rozmowa" bo jest taka bardziej zwyczajnie rockowa ale i tak jest okey

A Wenglorza wokal no cóż ,barwa niby jest ,coś a la Niemen ,ale on śpiewa te utwory z budką tak jakby się męczył,cały czas tak samo,żadnego pomysłu na wykonanie ,chętnie usłyszałbym je w interpretacji Cuga
Awatar użytkownika
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: grzesiek100 » 16 gru 2005, 15:40

symphonic rocka

Kiedyś łatwo segregowałem piosenki ze względu na typ muzyczny: rock i inne. Teraz jednak, kiedy zagłębiłem się w to głębiej, pojęcie rock mi nie wystarcza. Więc pojawiają się: blues-rock, hard-rock, pop-rock, stricte-rock, prosgresywny-rock itd. Jednak różnic w teorii nie znam miedzy tymi podgatunkami, jedynie potrafię na słuch i instynkt odróżnić, z tego, co inni mówią o płytach Budki. Jednak symphonic rock- nigdy czegoś takiego nie słyszałem. Cóż to w ogóle jest? Zna ktoś choćby podstawowe różnice podgatunków wyżej wymionych i tego?
"Zamykam strach na niewidzialny klucz
I moja twarz jest niewidzialna już
Gdy wchodzę w tłum, pułapka szczerzy kły
I z ust do ust nie frunie żaden krzyk..."
Awatar użytkownika
grzesiek100
Maksymalny gaduła :)
Maksymalny gaduła :)

Postautor: Maciek » 17 gru 2005, 17:48

A co to ma za znaczenie jak coś nazwiemy kiedyś ktoś mądry powiedział że muzykę dzielimy na dobrą i złą i to wystarczy:wink:

ale z tym terminem o którym piszsz przecież się na pewno spotkałeś nawet w wywiadzie w III tomie leksykonu Mogiel tak przecież nazwał cześć twórczości budki
Lipko czasem też w wywiadach tak mówi,choćby tu
http://budkasuflera.pl/index.php?go=prasa&pokaz=4

Zresztą co to ma za znaczenie czy będziemy mówić że gdziś są elementy artystyczne ,prog ,czy symphonic(w sumie każde jest podobne) czy bóg wie co jeszcze bo nurtów ,odmian i stylów w muzyce rockowej jest bez liku
nie ma sensu szufladkować bo zazwyczaj nie ma rzeczy jednoznacznych ,szczególnie w przypadku budki której twórczość jest własciwie trochę inna na każdym albumie i jedyne co można powiedzieć to ogólnie szeroko pojęty rock

A tak żeby zaspokoić twoją cielwaość to ten termin to w wielkim uproszczeniu po prostu rock z bogatymi aranżacjami,dużo klawiszy i poetyckie teksty czyli w sumie elementy takiego grania to jakaś tam część twórczości budki(taka "Noc nad Norwidem" to w sumie typowy przykład czy nawet stara "Kolęda rozterek") i elementy takiego nazwijmy to "pięknego" grania gdzieś się tam przez całą twórczość budki przewijają czasem w mniejszym czasem w większym stopniu(lata 70)
Awatar użytkownika
Maciek
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: PAXON » 15 sie 2006, 14:57

Miszczu! I to jak zaśpiewał! Wenglorz z Nie widzę ciebie w połowie lat siedemdziesiątych cały czas okupował ówczesne "listy przebojów", a w Lecie z Radiem to chyba przez trzy lata to puszczali. Żałuję, że nie mam tego utworu, on był przeszywający na wskroś i z powrotem i była w nim jakaś moc. Żałuję również, że dzisiejsze rozgłośnie radiowe, grające tzw. złote przeboje nie puszczają tego kawałka, szkoda, bo myślę, że zostałby odkryty na nowo.
Pozdrawiam.
Zapłacili za ideę cenę cen, teraz strzegą jej i bez końca trwa ich marsz...
Awatar użytkownika
PAXON
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: miszczu » 15 sie 2006, 15:17

Potwierdzam! I zresztą został odkryty ponownie, szkoda że JR ma tak wąskie grono odbiorców...
Awatar użytkownika
miszczu
Strasznie wygadany
Strasznie wygadany

Postautor: PAXON » 15 sie 2006, 21:30

Przepraszam,ale nie kumam. Jaki JR?

Dodano nieco później:
Ok, Janusz Radek, ale myślę że Wenglorz to zaśpiewał dużo lepiej.
Pozdrawiam
Paxon

Edytowane przez Obrazek
Zapłacili za ideę cenę cen, teraz strzegą jej i bez końca trwa ich marsz...
Awatar użytkownika
PAXON
Stały bywalec
Stały bywalec

Postautor: black_ozzy » 16 sie 2006, 21:59

Jakiś tydzień temu, coś mnie tkneło i wsłuchałem się głębiej w cztery piosenki SW, które są na Antologi. Nie ukrywam, że wcześniej bardzo mi się nie podobały i omijałem je szerokim łukiem. No i po zapoznaniu się z nimi, musze powiedzieć, że są narawde niezłe. Bardzo mi się podoba "Kula nocnego światła" oraz "Rozmowa". W "Rozmowie" bardzo podoba mi się refren:

"Otworzysz oczy, stwierdzisz kiedyś,
Zostałeś sam w wysokiej wieży,
Widoki piękne lecz cóż z tego,
Coś zostało zgubione, zgubione...
I coraz bardziej wokół pusto,
Jedyny twój przyjaciel lustro,
Coś zostało zgubione, zgubione, zgubione!"

Muzycznie też jest fajnie. Materiał ten bardzo mi sie podoba i może nawet zagłębie się w piosenki z Czystawem. Może nie pożałuje...

Pozdrawiam
"I coraz bardziej wokół pusto,
Jedyny MÓJ przyjaciel lustro,
Coś zostało zgubione, zgubione, zgubione!"
Awatar użytkownika
black_ozzy
Wybitny reprezentant
Wybitny reprezentant

Postautor: miszczu » 17 sie 2006, 07:30

PAXON pisze:Przepraszam,ale nie kumam. Jaki JR?

Dodano nieco później:
Ok, Janusz Radek, ale myślę że Wenglorz to zaśpiewał dużo lepiej.
Pozdrawiam
Paxon

No nie wiem, nie wiem, ciężko dorównać wokalowi Radka...
Awatar użytkownika
miszczu
Strasznie wygadany
Strasznie wygadany

Postautor: slawkomuzykant1980 » 26 sty 2009, 12:03

Stanisław Wenglorz współpracował z Budką krótko, ale te cztery nagrania z 78 roku moim zdaniem się bronią i bardzo mi sie podobają. Nie zgadzam sie natomiast,że pasowałyby do drugiej płyty.To juz troszeczkę inna bajka.Znacznie im bliżej do : Ona przyszła prosto z chmur" ,ale też nie chciałbym tu segregować.Z resztą utwór z 77 roku pt. " Komentarz do pewnej legendy" juz to chyba zapowiadał. Dla mnie Budka to przede wszystkim i kategorycznie lata siedemdziesiąte, czyli czas, kiedy ta muzyka naprawdę żyla, Z póżniejszych rzeczy już nie złożyłbym w całości płyty,ktora by do mnie dotarała (pojedyncze z róznych). W latach siedemdziesiątych byli monolitem, (nawet po odejściu Cugowskiego i zmianie skladu), to moim zdaniem najlepsze dla nich czasy. Póżniej nawet mimo przebojów zespół zaczął tracić tożsamosć poprzez zbyt częste zmiany składu i za częste wpasowywanie sie pod różne mody. Dla mnie Andrzej Ziółkowski był i jest genialnym gitarzystą, wybitną indywidualnoscią, niestety chyba trochę zapomnianą i niedoceniona w tym kraju i ciekawe co by było, jakby po zmianie skladu grali z Borysewiczem na dwóch gitarach, a np. Jurecki juz wtedy na basie (chociaz Zióło i na tym instrumencie radził sobie bardzo dobrze, szkoda, że odszedł, niestety i w tym drugim sensie też). Mówicie, że Wenglorz sprawial wrażenie , jakby sie męczył spiewając, a przecierz Cugowskiemu zarzucano to samo.

Budkowe rzeczy z Wenglorzem i Czystawem polecam, choc i tak będa dla mnie za wcześniejszym, jak dla mnie najlepszym Budkowym czasem, czyli, gdy zespól działał w skladzie Cugowski, Lipko, Ziółkowski, Zieliński, potem Zeliszewski,Szczodrowski (wcześniej też zespół wspomagali rózni goście, ale ten saksofonista i klawiszowiec chyba byl bardziej członkiem zespołu, jak gosciem, podobnie Stefankiewicz swego czasu, przynajmniej w pewnym okresie jego stalym wspolpracownikiem).

Edytowane przez Obrazek
Awatar użytkownika
slawkomuzykant1980
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: slawkomuzykant1980 » 18 mar 2009, 20:51

Stanisław Wenglorz naprawdę dobrze śpiewał w Budce i nie rozumiem czemu tak każdy na niego jedzie. Ostatnio słucham bardzo często tych utworów z 78 roku i wciągają, są bardzo dobrze pomyślane, zaaranżowane i zagrane. Nie wyobrażam sobie, żeby śpiewał je kto inny. Np. taki typowo rockowy numer jak "Rozmowa"- "I coraz bardziej wokół pusto,
Jedyny mój przyjaciel lustro,
Coś zostało zgubione, zgubione, zgubione!" nie obędzie się bez tego wysokiego, bardzo tu pasującego vocalu. Nawet Cugowski nic by tu nie zmienił, tak myślę...
Awatar użytkownika
slawkomuzykant1980
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Postautor: Karolek1203 » 10 kwie 2009, 10:47

zgadzam się ze Slawkomuzykantem, że utwory, które Wenglorz nagrał z budką są naprawdę dobrze zaśpiewane i wszyscy wokaliści, którzy śpiewali z budką , śpiewali dobrze.
Nie wyobrażam sobie Jolki w wykonaniu Czystawa przy jego niskiej barwie głosu , ale Andrzejczak mógłby zaśpiewać prawie wszystkie utwory Budki
Głos każdego z budkowych wokalistów jest niepowtarzalny

Co wy myślicie na ten temat?
Karolek1203
Często się wypowiada
Często się wypowiada

Wróć do Pozostali